آکس توالت فرنگی چیست؟ + نکات مهم در انتخاب

آکس توالت فرنگی چیست؟ + نکات مهم در انتخاب

فهرست مطالب

  آکس مهم‌ترین عامل در انتخاب توالت فرنگی است، در واقع آکس توالت فرنگی فضایی که شما در اختیار دارید را تعیین می‌کند. پس اندازه آکس انتخابی باید با فضای سرویس بهداشتی شما همخوانی داشته باشد. 

  البته باید گفته اندازه آکس میتواند نسب به محیط کوچک انتخاب شود اما بزرگتر ممکن نیست اگر آکس توالت فرنگی شما کوچکتر از آکس سرویس بهداشتی باشد، توالت قابل نصب است. اما اگر آکس فرنگی بزرگتر باشد، امکان نصب توالت در آن فضا وجود ندارد.

  ناسازگاری بین آکس و فاصله دیوار از مرکز لوله خروجی فاضلاب در کف حمام و دستشویی ممکن است باعث مشکلات جدی در نصب و عملکرد توالت شود.

  داشتن آکس مناسب می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم توالت فرنگی و سیفون کمک کند.

  انواع اندازه های آکس تخلیه

  اندازه‌های آکس‌های توالت فرنگی متفاوت است و این اندازه با دیوار شما نسبت به لوله فاضلاب مرتبط است. در بازه‌ی اندازه‌های مختلف آکس‌های توالت فرنگی، اندازه‌هایی مانند ۱۲، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۹ و ۳۰ وجود دارد که اندازه ۲۲ پرفروش تر است زیرا با اندازه بسیاری از سرویس های بهداشتی هماهنگی دارد. اگرچه آکس بزرگتر باعث ایجاد سیستم تخلیه بهتر میشود، اما اگر فاصله دیوار تا لوله فاضلاب سرویس شما کم است، گزینه‌ای جز استفاده از توالت با آکس کوچکتر وجود ندارد.

  بیشتر بخوانید:
  معرفی 10 مدل برتر با خروجی 10

  یک مثال برای انتخاب بهترین آکس توالت فرنگی

  برای درک بهتر، فرض کنید فاصله لوله فاضلاب تا دیوار سرویس بهداشتی ۲۹ یا ۳۰ سانتی‌متر باشد، در این صورت می‌توانید از انواع توالت‌های فرنگی با آکس‌های مختلف استفاده کنید.

  در صورتی که فاصله دیوار شما با لوله فاضلاب ۱۱ یا ۱۲ سانتی‌متر باشد، دیگر امکان استفاده از توالت‌های با آکس‌های بزرگتر وجود ندارد و شما مجبور به استفاده از سایز 11 یا 12 خواهید بود. 

  در نهایت باید گفت انتخاب سایز نامناسب آکس توالت فرنگی می‌تواند مشکلاتی از جمله اشغال فضای بیشتر یا حتی عدم توانایی در نصب را ایجاد کند.

  پس باید اندازه آکس توالت فرنگی با آکس سرویس بهداشتی همخوانی داشته و در صورت نیاز، آکس کوچکتر را انتخاب کنید. 

  معایب و مشکلات توالت فرنگی با آکس نامناسب چیست؟

  اگر توالت فرنگی و آکس آن صحیح انتخاب نشود مشکلاتی که به وجود می‌آید، در ادامه به چند مورد از این مشکلات اشاره می‌شود:

  1. اشغال فضای بیشتر:

  استفاده از توالتی با آکس کوچکتر از فضای سرویس می‌تواند به اشغال فضای بیشتری منجر شود. بنابراین، توجه به تناسب اندازه‌ها در طراحی و نصب توالت فرنگی امری بسیار حیاتی است.

  2. عدم جای‌گیری درست:

  در صورتی که  فاصله دیوار تا لوله کم باشد، خرید توالت فرنگی با آکس بزرگتر ممکن است  باعث شود تا توالت فرنگی در مکان مناسب قرار نگیرد. برای جلوگیری از چنین مسائلی، رعایت نکات استاندارد در انتخاب آکس توالت ضروری است.

  3. نشت آب و فضولات:

  در صورت نامناسب بودن آکس توالت فرنگی و سرویس بهداشتی، احتمال نشت آب و فضولات به بیرون وجود دارد. بنابراین، تنظیم دقیق فاصله بین آکس و سرویس بهداشتی بسیار مهم است.

  4. ایجاد بوی بد در محیط:

  عدم تطابق اندازه آکس توالت فرنگی می‌تواند به نشت آب کثیف و در نتیجه، به ایجاد بوی بد در سرویس بهداشتی منجر شود.

  مطالب مرتبط

  ایمیل شما محرمانه است و منتشر نخواهد شد.